top of page
Zdjęcie autoraMalwina Kupczyk Gil

30.04 Ogólnopolski Dzień Koni


Ogólnopolski Dzień Koni przypada na 30 kwietnia (dziś)

Piękne, wspaniałe i od zarania dziejów obecne w ludzkim świecie. Konie, bo o nich mowa mają dziś swoje święto. Koń ( Equus caballus) jest gatunkiem ssaka nieparzystokopytnego z rodziny koniowatych. Po raz pierwszy został udomowiony na terenie północnego Kazachstanu ok 3,5 tys.lat p.n.e Przez długi czas były popularnymi zwierzętami pociągowymi, pełniły też funkcje transportowe, pracowały w gospodarstwach. Rozwój techniki zmienił jednak nieco rolę koni, we współczesnym świecie hoduje się je głównie w celach rekreacyjno- sportowych, prowadzona jest też rehabilitacja z udziałem koni ( hipoteriapia), można też niekiedy spotkać je jako “atrakcję turystyczną” w zaprzęgach dorożek w popularnych miejscowościach. Przeciętna długość życia konia wynosi ok 25- 30 lat. Są to zwierzęta o bardzo dobrze rozwiniętych zmysłach.Słuch jest bardziej czuły niż ludzki, natomiast dzięki powonieniu konie są w stanie zapamiętać inne zwierzę. Ponadto są bardzo wrażliwe na dotyk; wiele koni lubi gdy opiekunowie gładzą ich chrapy czy dolną wargę. Oczy konia znajdują się po bokach głowy- dzięki temu zwierzę widzi niemalże dookoła. Podstawą końskiej diety jest siano, specjalne mieszanki paszowe, oraz niekiedy warzywa i niektóre owoce.

Parę ciekawostek o koniach: – potrafią spać na stojąco – najstarszy koń Old Billy żył 62 lata – koń podczas galopu może osiągnąć w niedługi czas moc 15 koni mechanicznych – najmniejszy kucyk na świecie nazywał się Einstein. Miał 35,5 cm wzrostu i ważył 2,7kg



Ogólnopolski dzień konia oprócz festynów czy różnych hodowlanych imprez porusza też problemy koni niewłaściwie traktowanych- popularne organizacje takie jak Tara czy Viva walczą o lepsze prawa dla tych zwierząt.

Konie to piękne zwierzęta, dlatego tym bardziej trudno zrozumieć, dlaczego są tak źle traktowane przez niektórych ludzi. W Ogólnopolski Dzień Koni złóżmy wiec życzenia tym zwierzakom, ale i pomóżmy w walce z bandytami, którzy transportują je w okrutnych warunkach i przerabiają na mięso.

Jeśli na youtube wpiszecie "złe traktowanie koni" przekonacie się jak wiele okrucieństwa dzieje się wobec tych zwierząt. Nie chciałam wstawiać tu tych filmików, bo wierzę że większość z nas jest na to wrażliwa i potrafi uszanować drugą istotę. Jedynka nie możemy zapominać że tak się dzieję i trzeba z tym walczyć.


Jaki wpływ mają konie na człowieka?

Na pewno OGROMNY, oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Na zajęcia z hipoterapii czyli terapii z koniem, nie tylko powinni uczęszczać ludzie niepełnosprawni, czy osoby z rożnymi schorzeniami. Nade wszystko kontakt z z koniem powinny mieć również osoby w pełni zdrowe. A wszystko to dlatego że jazda konna pomaga osiągnąć zupełne rozluźnienie i odprężenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Pomaga usunąć odruchy i reakcje niewłaściwe i skupia się na odruchu i reakcjach właściwych.

Jazda konna to również wspaniała pasja i hobby niosące ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Mówi się także o rozwijaniu umiejętności społecznych.

Można by wymieniać w nieskończoność. Więcej informacji znajdziecie na blogu.

Jak dla mnie sam widok i obcowanie z tymi pięknymi i mądrymi zwierzątkami daję niesamowitą energię.


2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page