Andrzejki to święto przypadające na koniec listopada. Związane jest przede wszystkim z hucznymi zabawami oraz przepowiadaniem przyszłości.
Jak co roku Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada (z niedzieli na poniedziałek). Jest to praktycznie ostatnia okazja do organizowania hucznych zabaw, ponieważ niedługo po nich rozpoczyna się adwent - okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Owy zwyczaj najprawdopodobniej wywodzi się ze starożytnej Grecji.
Początkowo uroczystość traktowano bardzo poważnie - miała charakter matrymonialny i obchodziły ją jedynie niezamężne dziewczęta. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Z kolei dla panów przeznaczone były Katarzynki, celebrowane 25 listopada. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie, organizując huczne zabawy. W Polsce sformułowania „andrzejki” po raz pierwszy w 1557 r. użył Marcin Bielski - renesansowy poeta, pisarz oraz tłumacz. O andrzejkowych wróżbach pisał w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”.
"W dobie globalizacji jesteśmy zalewani falą świąt, które nie są w żaden sposób związane z naszą rodzimą tradycją, a często polegają tylko na napędzaniu i tak rozbuchanych potrzeb zakupowych. Tymczasem w polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.". ( źródło portal Librus)
Zachęcam zainteresowanych do przeczytania artykułu:
Andrzejki w ostatnich latach świętowaliśmy głównie towarzysko. Ten rok jest jednak inny od wszystkich i nawet nasi przodkowie nie mogli tego wywróżyć z wosku. Pandemia zmusiła nas do siedzenia w domu, ale ma to i swoje plusy - możemy spędzić ten wieczór jak to drzewiej bywało.
Comments