top of page
Zdjęcie autoraMalwina Kupczyk-Gil

Jak się uratować przed prokrastynacją, czyli sposoby na odwlekanie.


Wracamy ze szkoły i ostatnie, o czym myślimy to dodatkowa nauka czy domowe obowiązki? Często bywa tak, że mamy dużo zajęć – lekcje w szkole, zajęcia sportowe i korepetycje jesteśmy zwyczajnie zmęczeni i odraczamy wykonanie kolejnych zadań na inny dzień. Jednak bywa też tak, że to nie lenistwo czy zmęczenie, a prokrastynacja. Tendencja do odkładania na później, która daje chwilową poprawę samopoczucia. Jednak w konsekwencji wywołuje stres, lęk oraz poczucie paniki. Jak pomóc sobie, kiedy dotka nas prokrastynacja?


Przełożenie wykonania zadania skutkuje poprawą nastroju, odprężeniem i pojawieniem się myśli "jutro będzie lepiej, będę mieć więcej siły, chęci”. Jednak "jutro” jest iluzją, która nie nadchodzi. Za to pojawia się termin oddania pracy lub dzień kartkówki. Mamy stres, niepokój o wynik sprawdzenia wiedzy.

Kiedy zauważysz, że masz problem z wykonywaniem na czas ważnych rzeczy, że poświęcasz bardzo dużo czasu na poznawanie kolejnych ciekawostek w internecie, na YouTube czy czacie ze znajomymi – zastanów się. Jakie konsekwencje ma lub może mieć takie zachowanie. Dowiedzieć się co motywuje cię do działania – mogą to być znaczne osiągnięcia w nauce, a równie dobrze "święty spokój” od narzekania rodziców. Jedno i drugie można wykorzystać, aby pomóc sobie wywiązywać się z obowiązków – szkolnych i domowych.

Plan dnia i lista zadań

Ustalenie ram dnia, przeznaczenie konkretnego czasu na naukę, zaplanowanie sekwencji działań np. przyjście ze szkoły, odpoczynek godzinę, dwie godziny nauki i odrabiania lekcji, wolny wieczór na własne zainteresowania. Lista zadań, na której znajdą się priorytetowe czynności pomogą zapanować na wielością zadań i pomogą nie przeciążać dziecka.

Najważniejsze na początek

Określenie priorytetu dnia i wykonanie do na samym początku pracy, daje poczucie, że „najtrudniejsze już za nami”. Zmierzenie się z nieprzyjemnym zadaniem powoduje również satysfakcję i minimalizuje przerwanie pracy, ze względu na zmęczenie.

Technika Pomodoro

Walczysz z sobą, aby skupić się na zadaniach, a nie na telefonie lub powiadomieniach na komputerze? Zachęcam do skorzystania z techniki Pomodoro, czyli pracy w blokach. W pierwotnej wersji wygląda tak, że nastawia się zegar, timer na 25 minut, gdzie osoba powinna się skupić na określonym zadaniu i po upływie czasu, dostaje 5 minut przerwy. Po takiej pracy w dwóch blokach następuje 30 minut przerwy. Bloki czasu można dowolnie modyfikować, ważne, aby kiedy jest czas na pracę – nie odrywać się od niej.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page