top of page
Zdjęcie autoraEwa Makowska

Międzynarodowy Dzień Muzeów


Międzynarodowy Dzień Muzeów coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez International Council of Museums, działającą przy UNESCO.

Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu, na całym świecie, organizowany są wystawy, seminaria i spotkania. Od 1992 dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem, który ustala Komitet Doradczy ICOM-u.

Od 1997 roku, w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów, obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang.The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów.

W tym roku święto ma szczególny charakter, ponieważ możemy zwiedzać muzea online :)!

Coś wspaniałego ! Zapraszamy Was na niesamowitą wycieczkę po muzeach!


Pamiętajcie, aby zacząć zwiedzanie online wystarczy kliknąć w obrazek :) !


1.Pierwszy przystanek - Luwr


Dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji.


https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne


2.Drugi przystanek - Muzeum Brytyjskie


Jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie.




3. Trzeci przystanek - Muzeum Salvadora Dali



Figueres to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, położone w sąsiedztwie francuskiej granicy. Tym co przyciąga tu turystów z całego świata jest otwarte 28 września 1974 roku Muzeum i Teatr Salvadora Dali. Żyjący w w XX wieku Salvador Dali(1904-1989), był uważany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem ekscentrycznych hiszpańskich malarzy.Oprócz dzieł Salvadora zgromadzone tu także prace austriackiego malarza Ernsta Fuchsa czy niemieckiego artysty Arno Brekera.





4. Czwarty przystanek - Muzeum Powstania Warszawskiego


Utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.



5. Piąty przystanek - Filharmonia Narodowa


Polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego.

Od 1955 w instytucji organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

W budynku i przy pomocy FN w Warszawie odbywa się festiwal Warszawska Jesień.




6. Szósty przystanek - Kopalnia Soli w Wieliczce


W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.



7. Siódmy przystanek - Zamek Królewski w Warszawie

Barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.



8. Ósmy przystanek - Muzeum Zamkowe w Malborku


Zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Początkowo konwentualny i siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prusi zdewastowany w latach 1773–1804; rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.







9. Inne polskie zabytki


Pod tym linkiem znajdziecie inne ciekawe miejsca do zwiedzenia online m.in. Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Auschwitz-Birkenau - Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym nekropolią właścicieli w Kórniku.



24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page