Popcorn cieszy się tak dużą popularnością, że ma nawet swój specjalny dzień. I choć w dobie pandemii nie można go spędzić w kinie, w sklepach dostępnych jest mnóstwo popcornów już gotowych i tych do samodzielnego przygotowania. A skoro o tych drugich mowa – słowo „popcorn” wzięło się właśnie od charakterystycznego dźwięku, który powstaje, gdy ziarenka kukurydzy pękają podczas prażenia. „Pop” oznacza bowiem pękanie, trzaskanie z towarzyszącym mu odgłosem, a „corn” to po polsku kukurydza.
Krótka historia popcornu
Według odkryć archeologicznych na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Prażenie kukurydzy było znane także wśród Azteków, Inków i innych plemion Indian północnoamerykańskich. Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku p.n.e. - inoformuje Wikipedia.
W Ameryce w XIX w. popcorn był podawany na śniadanie w formie „owsianki” czy „kaszki”, puddingów, ciast, a także jako dodatek do zup, sałatek i innych dań. Zmieszany z melasą był pierwowzorem słodkiej przekąski Cracker Jack. W USA w latach 80. XIX w. był popularną przekąską, a później stał się nieodłącznym elementem kin, a następnie seansów telewizyjnych w domu.
Przyrządzanie popcornu
Jak podaje Wikipedia popcorn „puchnie” najlepiej w temperaturze ok. 190 °C. Gdy temperatura wewnątrz ziarna osiągnie punkt wrzenia wody i przekroczy go, zawarte w bielmie białka i skrobia miękną, a woda zamienia się w parę, co dodatkowo zmiękcza skrobię. Para uwięziona w mikroporach skrobi wywiera coraz silniejsze ciśnienie na łupinę, aż ta pęka. Mikropory z parą gwałtownie rozszerzają się, powodując „puchnięcie” i wyrzucenie na zewnątrz ziarna białej, miękkiej masy skrobiowo-białkowej. Masa ochładzając się sztywnieje i staje się chrupiąca. Efekt ten jest zależny od szczelności naczynia w którym przeprowadza się proces. Szczelne naczynia, uniemożliwiające ucieczkę nagromadzonej pary, powodują że bielmo przyrządzanych w nich ziaren zatrzymuje więcej wilgoci, co sprawia że popcorn jest twardszy i mniej chrupki.
Czy wiesz, że... ?
----> Dwa główne i najbardziej popularne kształty popcornu to motyl i grzybek. Różnica wynika z rodzaju ziaren kukurydzy, które zostały użyte do jego przygotowania. W kinach najczęściej sprzedawany jest popcorn przypominający swoim wyglądem motylka, natomiast w domowych warunkach częściej używamy ziaren, z których powstaje popcorn o kształcie grzybka. Skąd ta różnica? Popcorn w kształcie motylka zajmuje więcej miejsca, stąd do przygotowania jego porcji trzeba mniej ziaren kukurydzy – czysty biznes.
--->Popcornopolis to sieć sklepów, które są największym na świecie producentem popcornu i oferują aż 22 smaki! W swojej ofercie mają między innymi popcorn z karmelem, z miodem, cynamonem, oraz z czekoladą i masłem orzechowym.
--->Statystyczny Amerykanin zjada ponad 48 kg popcornu rocznie (z tego około 70% spożywa w domu). W przeliczeniu na porcje wychodzi zatem 17 miliardów kubków popcornu rocznie – taką ilością popcornu można by wypełnić nowojorski wieżowiec Empire State Building 18 razy.
A o to pomysł na wykonanie baranka z popcornu!
Biografia: 1.https://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/19-stycznia-obchodzimy-dzien-popcornu,154052.html
Comments