top of page

Sposoby na pozbycie się STRESU przed egzaminem



Dla niektórych z nas stres jest motywatorem i czynnikiem napędzającym do dalszego działania, jednak dla zdecydowanej większości jest zjawiskiem negatywnym. Jego skutkiem może być m.in. utrata koncentracji, która pociąga za sobą słabe wyniki. Jak więc sobie radzić ze stresem?

Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają utrzymać nerwy na wodzy. Oto kilka z nich:

Pozytywne nastawienie

Zaufajcie sobie, uwierzcie w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę, lub liczcie na uśmiech losu :) Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu i napięcia. Zajmijcie swoje myśli czymś innym, np. nadchodzącym weekendzie, o wakacjach, wyjściu na koncert. Jeżeli trudno jest wam ogarnąć emocje, możecie wziąć do ręki jakiś przedmiot i przez pewien czas intensywnie wpatrywać się w niego - badać jego strukturę, kształt, zapach itp. Niektórym pomaga powtarzanie sobie w myślach „Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces”. Nabranie dystansu, to klucz do sukcesu i zaliczenia egzaminu na najwyższą notę.

Przygotowanie garderoby i innych niezbędnych rzeczy

Na dzień przed egzaminem przyszykujcie sobie strój, długopisy, legitymacje szkolną i inne niezbędniki. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, bo możecie czegoś zapomnieć. W dniu egzaminu wyjdźcie wcześniej z domu - lepiej chwilę zaczekać pod salą niż biec na łapu capu.

Relaks

Przed samym testem czy innym sprawdzianem waszych wiadomości, postarajcie się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi się zregenerować po ogromnym wysiłku intelektualnym. Możecie np. wybrać się do kina, na basen, na kręgle.

Na wieczór przed egzaminem, możesz skorzystać z kilku innych sposobów na zmniejszenie stresu:

  • kąpiel – ciepła woda rozluźnia mięśnie, dlatego kąpiel będzie świetnym zakończeniem dnia spędzonego przy biurku. Jeśli nie masz dostępu do wanny, gorący prysznic przyniesie podobny efekt;

  • ćwiczenia fizyczne – o zbawiennym wpływie wysiłku fizycznego na stres, wie chyba każdy. Jeśli chcesz uwolnić się od negatywnych emocji, wybierz ćwiczenia dynamiczne i siłowe. Z kolei, jeśli potrzebujesz wyciszenia, postaw na jogę lub stretching;

  • zdrowe jedzenie i napoje – kofeina podnosi poziom kortyzolu, dlatego zapomnij o napojach energetycznych i kawie. Nie zajadaj również stresu słodyczami i fast foodami. Zamiast nich, sięgnij po zieloną herbatę, zioła, bakalie, owoce i warzywa;

  • książka – pozwól odpocząć swojemu mózgowi i nie czytaj notatek do egzaminu w łóżku. Zamiast tego, sięgnij po interesującą powieść i odpłyń w świat fantazji. Zmniejszenie od stresu o około 70% to tylko jedna z zalet czytania książek.

  • muzyka – słuchanie ulubionych piosenek pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jeszcze lepiej, jeśli połączysz je z tańcem!

Sen

Podejście do testu po nieprzespanej nocy rzadko kiedy kończy się sukcesem. Zbyt krótki sen powoduje problemy z pamięcią i utrudnia koncentrację, ponieważ zdolność mózgu do selekcjonowania informacji zaczyna gwałtownie spadać. Zmianom ulega również percepcja oraz odbiór bodźców wzrokowych. Z tego powodu nauka w nocy to raczej ostateczne rozwiązanie. Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do egzaminu polega nie tylko na zapamiętaniu wszystkich definicji, ale także zapewnieniu sobie przynajmniej 7-8 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Dzięki temu stres na egzaminie będzie mniejszy.

Ćwiczenia oddechowe

Kontrolowane oddychanie zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Możecie zastosować oddychanie przeponowe. Na początku zamknijcie oczy, prawą dłoń połóżcie na brzuchu, a lewą pośrodku klatki piersiowej. Wprowadźcie powietrze do płuc poprzez głęboki wdech nosem i chwilę je potrzymajcie z wypiętym brzuchem. Wykonajcie wydech przez usta i pozwólcie, by brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeżeli porusza się brzuch, oznacza to, że oddychacie przeponą i prawidłowo wykonaliście ćwiczenie.

Możecie też zastosować np. oddychanie uwalniające napięcie. Usiądźcie albo połóżcie się w wygodnej pozycji (kręgosłup wyprostowany, ręce i nogi nie skrzyżowane). Wykonajcie głęboki wdech z wykorzystaniem przepony. Zatrzymajcie na moment powietrze. Zróbcie wydech i policzcie go w myślach „raz”. Rachujcie każde wypchnięcie powietrze z płuc w grupach po 4-5 przez 5-10 minut.

Budujące otoczenie

Unikajcie miejsc zbiorowej paniki, bo nasłuchacie się tam tylu nieprawdopodobnych opowieści, że jeszcze bardziej rozchwiejecie swoje emocje. Posiedźcie lepiej w odosobnieniu albo porozmawiajcie z rozluźnionymi i opanowanymi kolegami.

Zaprzestanie powtórek

Na chwilę przed egzaminem zrezygnujcie z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoicie, a spowodujecie tylko jeszcze większy mętlik w głowie.


Dzięki zastosowaniu powyższych rad zwiększycie swoją kontrolę nad sposobem w jaki postrzegacie przeciwności losu. Warto podkreślić, że oprócz negatywnego stresu, jest też pozytywny, który pobudza do działania, dodaje energii i dziarskości. Postarajcie się wyeliminować destrukcyjne wrzenie, które nie ułatwia wam zdania egzaminu i ukierunkujcie swoje emocje w takim kierunku, by zmienić je w ochoczość i nabranie wigoru. Trzy głębokie wdechy, uśmiech na twarzy, wyprostowana postawa i marsz na egzamin.

źródła informacji:

https://www.e-korepetycje.net/artykuly/10-sposobow-na-pozbycie-sie-stresu-przed-egzaminem

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page